“Jāņa Kalniņa” elektrointervija LNT, 09.12.2011

Piektdien e-pastā pieteicās LNT žurnālists, gribēja nointervēt. Atbildes gan nosūtīju par vēlu kādēļ tās nav iekļautas sižetā.

1.Vai uzskatāt, ka esat pārkāpuši likumu?
Neesam juristi un likuma nianses nezinām, bet tik cik zinam, esam pārliecināti ka likuma burtu neesam pārkāpuši.
Bet, pat, ja būtu pārkāpuši likuma burtu, tad pēc likuma gara un pēc sabiedrisko procesu būtības mēs ne tikai neko neesam pārkāpusi, bet mēs darām ļoti nepieciešamu lietu. Mēs darām to, ko vajadzēja izdarīt politiķiem, biblotekāriem un izdevējiem. Ja tā pati Kibloka nevis apkarotu tos, kas sniedz sabiedrībai to, kas tai vajadzīgs, bet izdomātu visiem pieņemamu risinājumu, tad problēmu nebūtu. Bet ne viņai, ne citiem risinājumi prātā nenāk, bet savs krekls, savas šaurās interesītes ir augstākas par visas sabiedŗibas, par latviski runājošo un lasošo cilvēku interesēm. …. aizrakstījos :) Atbildot īsumā, atbilde ir Nē.

2.Vai, Jūsuprāt, pašlaik spēkā esošās likuma normas ir netaisnīgas?
Atkal, neesmu jurists un nezinu detaļas, bet manuprāt te daļēji var runāt par netaisnīgām likumu normām, bet lielā mērā par netaisnīgu šo normu interpretāciju un šī interpretācija viennozīmīgi ir netaisnīga. Netaisnība izpaužas apstāklī, ka interpretēts tiek par labu korporācijām, izdevniecībām mūsu gadījumā tātad. Kā tas izpaužas? Pirmkārt jau tajā, ka pēc noklusējuma tiek pieņemts, ka visiem darbiem ir autortiesības un ka cilvēkam, kurš grib rīkoties ar kādu intelektuālu produktu ir kaut kas jāsaskaņo, jāsaņem kādas atļaujas, jāsamaksā kautkas utt. katrs, kurš to nedara ir ievainojams un var kļūt par noziedznieku, pret viņu pēc nepieciešamības var vērsties. Bet realitāte ir tāda, ka pat esošās autortiesību normas ir komplicētas, neviennozīmīgas un to traktējums patprofesionāļu vidū kardināli atšķiras, īsāk sakot tai jomā valda bardaks, kuru reti, kurš ir spējīgs saprats, kas rada augsni patvaļai un vienpusējām interpretācijām. No vienkārša cilvēka viedokļa raugoties viņam nav pilnīgi nekādu iespēju noskaidrot kā tad īstenībā ir un kā ir jābūt, tāpēc te ir iespējami divi uzvedības modeļi: 1. pieņēmam, ka visam ir autortiesības un neko nedaram; 2. Sakam – pie velna autortiesības, tas viss ir sviests.  Ja cilvēkiem ir iespēja palikt nesodītiem viņi izvēlas 2.variantu, bet, ja nē tad pirmo. Un tas nav pareizi. Otrā gadījumā sekas ir graujošas, jo tas ievērojami bremzē garīgu produktu lietošanu un līdz ar to garīgu aktivitāti kā tādu.
Vēl gribu piebilst, ka vienādības zīmes likšana starp fiziskiem produktiem un garīgiem produktiem ir klaja maldināšāna un morālētiska analfabētisma pazīme, jo vienu fizisku produktu var iedot vienam cilvēkam (to resurss ir ierobežots), bet vienu garīgu produktu var iedot bezgalīgi daudz cilvēkiem. Sekojot šo analfabētu loģikai mēs varam sākt prasīt naudu par saules spīdēšanu, gaisa elpošanu un vēl visādām marasmātiskām lietām, tāpēc vēl jo būtiskāk ir nepadoties šiem alkatīgajiem neprāšiem.

3. Vai Jūs nebiedē uzsāktais kriminālprocess?
Nē, tas ir pat interesanti. Šodien uzzināju un tāds adrenalīniņš parādījās, tāds impulsiņš :) Līdz šim mūsu darbošanās bija tāda vienveidīga, bet tagad tas kļūst interesanti, tas ir labs iemesls, lai strauji mainītu savu darbības stilu, metodes un mērogu. Esam kaujas gatavībā un gaidam ciemiņus :)

4. Cik cilvēku projektā ir iesaistīti?
Ja godīgi – nezinu :) Patiešām. Mēs nedarbojamies pēc klasiskām organizāciju metodēm. Aktīvi darbojošos cilvēku skaits protams varēja būt lielāks, bet tas ir pietiekams un mums ir rezerves ar pasīviem dalībniekiem un milzīgas iespējas piesaistīt ļoti lielu cilvēku skaitu. Cerams šis atgadījums paklīdzēs mums aktivizēt šīs rezerves.

5. Grāmatu izdevēji šodien preses konferencē uzsvēra, ka grāmatu izplatīšanā ir iesaistīti autori, tulki, redaktori, mākslinieki utt. Tādējādi Jūs aplaupot visus šos cilvēkus, un apdraudat grāmatu izdošanu kā tād. Kā vērtējat šādus pārmetumus?
Ja jāatbild īsumā, tad atbilde ir nē neapdraudam, paši duraki, ka neprot neko jēdzīgu izdomāt. Bet izdevēju problēma ir saprotama, tā tik tiešām pastāv un tā tik tiešām rada draudus viņu pastāvēšanai. bet problēma nav ne mūsos, ne e-bibliotēkā, ne citos “pirātos”, problēma ir tajās plašajās iespējās, ko sniedz jaunās tehnoloģijas. Pret mums tagad vēršas izdevēji, kuriem ir vakardienas domāšāna, kuri grigb saglabāt savu biznesu, neko nemainot uz sabiedrības rēķina, laupot viņiem iespēju iegūt šo tehnoloģiju iespējas, lūk tā ir galvenā problēma, viņi neprot piemēroties un sniegt cilvēkiem to, kas tiem nepieciešams, tāpēc ar represijām vēršas pret tiem, kas to spēj. Ja savulaik kariešu ražotāji spētu apkarot auto tehnoloģijas, tad mēs joprojām pārvietotos pajūgos.
Jā grāmattirgotāji it kā mēģina ieviest šīs tehnoloģijas, bet viņi to dara mehāniski, kas rezultātu nedod, nu tas tak ir apsurdi, ka cilvēkam ir jāmaksā barga nauda par elektronisku grāmatu, jo tur nekas nav jāražo, tiek uztaisīts teksts un katrs var ņemt cik grib. Nu absurds, bet to absurdu grib uzspiest un par to grasās likt cietumā.

Par tulkiem, autoriem u.c. iesaistītajiem. Šī problēma tik tiešām pastāv jaunajiem darbiem (ne piemēram Vinnijam Pūkam, vai Orvelam vai citai klasikai, kur viņi vienkārši aizstāv savas intereses dzīvot uz citu rēķina) un tā problēma ir komplicēta, ko vajadzētu risināt, bet tie badakāši jau to nerisina, viņiem tas neinteresē, viņiem ir galvenais noliegt bezmaksas elektronisku grāmatu izplatību kā tādu.

Sižetu kas tika parādīts LNT var noskatīties šeit – http://www.tvnet.lv/online_tv/18547  (laiks: 00:19:05)

Atstāj ziņu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s